Fakt, że jelita są naszym „drugim mózgiem” znany jest nie od dzisiaj. Stan jelit jest ściśle powiązany z naszym stanem psychicznym, wpływa na zdrowie, emocje oraz zachowanie. W jelitach znajduje się co najmniej 100 milionów neuronów, a to znacznie więcej niż w rdzeniu kręgowym lub obwodowym układzie nerwowym. Neurony jelitowe wytwarzają neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i dopamina. Niesamowite jest, że 95% serotoniny znajduje się właśnie w jelitach! Wewnątrz jelit mamy ok. 1kg. bakterii jelitowych. Ten wspaniały i rozbudowany mikrobiom tworzą miliardy bakterii. Wiele chorób ma swój początek w jelitach, dlatego tak ważne jest, żeby o mikrobiom dbać należycie i zasilać jego szeregi. Dobra, bogata oraz odżywcza dieta jest tutaj kluczem do sukcesu.
Aby wspierać odpowiednio mikrobiom, warto włączyć do diety:
- Żywność fermentowaną, czyli kiszonki, które są pełne witamin z grupy B. Zawierają także witaminę C, A, E i K. Dostarczają organizmowi składniki mineralne, błonnik oraz kwas mlekowy, który działa oczyszczająco na organizm. Kiszonki stymulują namnażanie pożytecznych bakterii jelitowych.
- Produkty roślinne, a w szczególności te zawierające błonnik. Jest on tzn. prebiotykiem, który praktycznie nie zostaje strawiony w przewodzie pokarmowym, ale stanowi istotny pokarm dla mikrobiomu.
- Owoce jagodowe, ponieważ zawierają dużo polifenoli, a te mając styczność z bakteriami jelitowymi i enzymami uwalnianymi przez mikroorganizmy, są przekształcane w metabolity mikrobiomu jelitowego.
- Zioła i przyprawy zwiększają zawartość polifenoli w diecie. Oprócz tego, że są korzystne dla bakterii jelitowych, wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe.
- Probiotyki, które są sprawą dosyć mocno indywidualną i należy dobierać je konkretnie pod dany organizm, kierując się jego potrzebami i ewentualnymi dysfunkcjami jelit. Osobiście co jakiś czas robię sobie kuracje odpowiednimi dla mnie probiotykami. Na co dzień staram się zasilać mój mikrobiom odpowiednią dietą.
Podczas każdego leczenia antybiotykowego dochodzi do spustoszenia i zubożenia mikrobiomu jelitowego. Wtedy szczególnie należy zadbać o jelita, włączyć probiotykoterapię, oraz odpowiednią dietę mającą na celu odżywienie bakterii jelitowych. Trzeba pamiętać, że po antybiotykoterapii potrzebujemy kilku miesięcy, aby odpowiednio odbudować mikrobiom.
Dużo zdrowia Wam życzę.
Magda.